Uverejnené

MODRA – VIDEOVIZITKA

Pozývame vás do Modry, hlavného mesta vína a keramiky.

Historické pamiatky

Pamiatková zóna v centre mesta je ukážkou prerodu vinohradníckeho mestečka na slobodné kráľovské mesto. Klenbové pivnice meštian­skych vinohradníckych domov obdivujú návštevníci vinárskych podujatí aj dnes. Väčšina pamiatok pochádza zo 17. storočia. Pekná vyhliadka na Modru a okolie je z mestskej veže, ktorá je súčasťou Kostola sv. Štefana Kráľa.

Keramikárske majstrovstvo

Ručne robené skvosty lákajú do Modry milovníkov keramiky z celého sveta. Modranská majolika a majoliková ornamentika sú zapí­sané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Vinohradnícka tradícia

Modra je sídlom Malokarpatskej vínnej cesty a Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej – najstaršej a jedinej svojho druhu na Slovensku. Ak patríte k milovníkom dobrého vína a lokálnej gastronómie, tomuto vinohradníckemu mestečku odoláte len ťažko. Každé rodinné vinárstvo má svoj príbeh a stelesňuje ho tvár vinára, ktorý do remesla zapojil celú rodinu.

Tradičné i moderné umenie

V severnej bašte je Galéria Ignáca Bizmayera, majstra figurálnej keramickej tvorby. Nájdete tu majstrovské diela, výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov, remeselníkov, muzikantov a početných ľudových tradícií a zvykov. Zastavte sa aj v Zoya museum na výstave súčasných slovenských aj európskych výtvarných umelcov. Nachádza sa v priestoroch moder­ného vinárskeho komplexu Elesko wine park.

Lesopark a klimatické kúpele

Miestna časť Modry ­- Harmónia je oázou pokoja a oddychu. Prímest­ské rekreačné stredisko bolo v 19. storočí vyhľadávaným klimatickým kúpeľným letoviskom. Harmónia je východiskovým bodom pre výlety do modranského lesoparku, turistické a cykloturistické trasy. Veľmi obľúbeným je výstup na vrh Veľká Homoľa, na ktorom stojí rozhľadňa Ale­xandra Filípka – lesného správcu a spoluzakladateľa letoviska.

Propagačné video na podporu domáceho cestovného ruchu bolo financované z projektu NemoNet, ktorý je realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A SK-AT.
Autor: Jakub Steinecker Videography

MODRA – VIDEOVIZITKA

MODRA – VIDEOVIZITKAPozývame vás do Modry, hlavného mesta vína a keramiky. Historické pamiatkyPamiatková zóna v centre mesta je ukážkou prerodu vinohradníckeho mestečka na slobodné kráľovské mesto. Klenbové pivnice meštian­skych vinohradníckych domov obdivujú návštevníci vinárskych podujatí aj dnes. Väčšina pamiatok pochádza zo 17. storočia. Pekná vyhliadka na Modru a okolie je z mestskej veže, ktorá je súčasťou Kostola sv. Štefana Kráľa.Keramikárske majstrovstvoRučne robené skvosty lákajú do Modry milovníkov keramiky z celého sveta. Modranská majolika a majoliková ornamentika sú zapí­sané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Vinohradnícka tradíciaModra je sídlom Malokarpatskej vínnej cesty a Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej – najstaršej a jedinej svojho druhu na Slovensku. Ak patríte k milovníkom dobrého vína a lokálnej gastronómie, tomuto vinohradníckemu mestečku odoláte len ťažko. Každé rodinné vinárstvo má svoj príbeh a stelesňuje ho tvár vinára, ktorý do remesla zapojil celú rodinu. Tradičné i moderné umenieV severnej bašte je Galéria Ignáca Bizmayera, majstra figurálnej keramickej tvorby. Nájdete tu majstrovské diela, výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov, remeselníkov, muzikantov a početných ľudových tradícií a zvykov. Zastavte sa aj v Zoya museum na výstave súčasných slovenských aj európskych výtvarných umelcov. Nachádza sa v priestoroch moder­ného vinárskeho komplexu Elesko wine park.Lesopark a klimatické kúpeleMiestna časť Modry ­- Harmónia je oázou pokoja a oddychu. Prímest­ské rekreačné stredisko bolo v 19. storočí vyhľadávaným klimatickým kúpeľným letoviskom. Harmónia je východiskovým bodom pre výlety do modranského lesoparku, turistické a cykloturistické trasy. Veľmi obľúbeným je výstup na vrh Veľká Homoľa, na ktorom stojí rozhľadňa Ale­xandra Filípka – lesného správcu a spoluzakladateľa letoviska.Propagačné video na podporu domáceho cestovného ruchu bolo financované z projektu NemoNet, ktorý je realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A SK-AT.Autor: Jakub Steinecker Videography

Opublikowany przez Mesto Modra – oficiálna stránka Sobota, 22 sierpnia 2020