Nové vzory

Katkin príbeh

Autorkou siedmich nových kolekcií Slovenskej ľudovej majoliky je Katarína Hubinská. V podniku so 140 ročnou tradíciou pracuje od roku 2008 a zažila tu dobré aj zlé obdobia. Napriek tomu neodišla a dostala príležitosť byť súčasťou znovuzrodenia Majoliky. Vraví, že k tomuto mimoriadnemu remeslu má úprimný a krásny vzťah a verí, že to čo spoločne majolika vytvára, má hlbší zmysel. „Mám veľké šťastie, že robím prácu, ktorá ma zároveň napĺňa“, vyznáva sa vyštudovaná chemička, ktorej životná cesta sa ubrala umeleckým smerom. Za 14 rokov pôsobenia v Majolike prešla viacerými pozíciami. Dnes sa orientuje na koordináciu exkurzií spojených s obľúbenými zážitkovými tvorivými dielňami realizovaných priamo vo výrobe tejto tradičnej slovenskej keramickej dielne, ale aj vo firmách klientov a partnerov. Katka sa pravidelne ako autorka maliarka zúčastňuje sympózií a vo voľnom čase maľuje obrazy. Aj počas materskej dovolenky s dcérkou Barborkou aktívne pracuje na projektoch v Slovenskej ľudovej majolike. 

Vo februári 2022 vytvorila nové kolekcie vzorov, ktoré vychádzajú z historických prameňov a sú priamo späté s modranskou majolikou a tradičnou majolikovou ornamentikou. 

Katka predstavuje kolekcie: Modrý lístok jahody, Šípky, Vločky, Odfarbená tradícia, Bájny jednorožec, Slávnostné kolekcie dekorované pravým zlatom – Svadba a Vianoce. 

Katkine nové kolekcie sú na objednávku. Výrobný proces keramiky je minimálne 2 týždne, v sezóne pred Vianocami aj viac. Prosím, informujte sa o termíne dodania. 

 Realizované v rámci Projektu Modranská majolika – inovatívne riešenia v tradičnom remesle a vďaka podpore Európskej únie – Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, IROP – Integrovaný regionálny operačný program 2014 – 2020 a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Modrý lístok jahody

V dekore je dominantný jemný lístok jahody, vyňatý z bohatého majolikového ornamentu, ktorý sa používal v 80. rokoch minulého storočia na modranskej keramike. Odľahčenie dekoru a jeho minimalistické poňatie dovolí vyniknúť nehe jahodového lístka v celej jeho kráse. Lístok v modrom prevedení dostáva svoje miesto i v dnešnej modernej úžitkovej majolike. Kolekcia obsahuje úžitkový riad – plytký a hlboký tanier, dezertný tanier, misku a šálky na kávu i čaj. Dekor je možné maľovať na všetky produkty v ponuke. Katkine nové kolekcie sú na objednávku. Výrobný proces keramiky je minimálne 2 týždne, v sezóne pred Vianocami aj viac. Prosím, informujte sa o termíne dodania.

Šípky

Jesenná čajová kolekcia má pôvod v tradičnej majolikovej ornamentike so zvýraznenou jasnou červenou farbou šípok, ktoré Modru obklopujú ako súčasť vinohradov. Hrejivý šípkový čaj je symbolom príjemného prežitia sychravého jesenného počasia. Zohrejte sa s kolekciou Šípky. Majolika je zdobená venčekom z červených šípok, v ktorom je plod šípovej ruže – šípka, symbol jesene a chladných zimných večerov, citlivo zasadená do prvku majolikovej ornamentiky. 

 Kolekcia obsahuje súpravu na čaj, tanier na zákusok, misku a hrnčeky. Dekor na hrnčekoch je v dvoch verziách – venček a vetvička s dvoma šípkami. Dekor Šípky je možné maľovať na všetky produkty v ponuke. 

Katkine nové kolekcie sú na objednávku.
Výrobný proces keramiky je minimálne 2 týždne, v sezóne pred Vianocami aj viac.
Prosím, informujte sa o termíne dodania.

Vločky

Celý dekor je vyskladaný z menších a väčších vločiek – symbolov zimy. Tvar vločiek je inšpirovaný geometrickými prvkami zo vzorkovníkov nestora modranskej keramiky zo začiatku minulého storočia, keramického majstra Heřmana Landsfelda. Vločky sú kolekciou majoliky s bielou glazúrou s modrými vločkami alebo kobaltovou glazúrou s bielymi vločkami.

Kolekcia obsahuje úžitkový riad – dezertný tanierik, hranatý podnos, misku a hrnčeky. Dekor Vločky je možné maľovať na všetky produkty v ponuke v oboch farebných alternatívach.

 Katkine nové kolekcie sú na objednávku.
Výrobný proces keramiky je minimálne 2 týždne, v sezóne pred Vianocami aj viac.
Prosím, informujte sa o termíne dodania.

Odfarbená tradícia

Svieža, moderná, dynamická a zároveň tradičná. Svojim priestorom dovolí vyniknúť tým najkrajším dekorom habánskej ornamentiky v jednoduchej čiernej maľbe. Aj taká môže byť nová tradičná majoliková tvorba. Typický tradičný majolikový ornament v líniách vo svojej čistej kráse, maľovaný čiernou farbou na bielom podklade, jeho výrazný kontrast umožní vyniknúť vzorom habánskej ornamentiky. Farba vstupuje do dekoru len ako menšia súčasť pozadia, vyfarbená je spodná časť alebo okraj výrobku, akoby bol ponorený do glazúry inej farby – podobne, ako sa historicky dvojfarebne glazovali džbány starých hrnčiarov.

Varianty: fialová a žltá. Tradičné farby majolikovej ornamentiky. Kolekcia pozostáva z vázy Libuša, taniera, veľkého hrnčeka, šálky, veľkej misy, dezertného tanierika a misky. 

Katkine nové kolekcie sú na objednávku.
Výrobný proces keramiky je minimálne 2 týždne, v sezóne pred Vianocami aj viac.
Prosím, informujte sa o termíne dodania.

Bájny jednorožec

Jednorožec je spájaný so silou, odvahou a liečiteľskými vlastnosťami. Tohto bájneho tvora zobrazoval už nestor modranskej keramiky zo začiatku minulého storočia Heřman Landsfeld. „To, že mal svoje miesto v našej ornamentike ma fascinovalo a chcela som, aby sa opäť stal jej živou súčasťou“. Na prvý pohľad sa zdá byť motív recesiou. Jeho miesto v historických vzorkovníkov je však nepopierateľné. Kedysi nebol jednorožec len súčasťou rozprávok. Fantazijne zázračné zviera s klasickou eleganciou koňa a jedným rohom sa v európskej kultúre objavovalo už niekoľko storočí pred našim letopočtom. 

Kolekcia pozostáva z taniera, misy, misky, hrnčeky a tanierika. Dekor je možné maľovať na všetky produkty v ponuke.
Varianty: žltý jednorožec a modrý jednorožec. 

Katkine nové kolekcie sú na objednávku.
Výrobný proces keramiky je minimálne 2 týždne, v sezóne pred Vianocami aj viac.
Prosím, informujte sa o termíne dodania.

Slávnostné kolekcie s pravým zlatom

„Vyskúšať preparáty drahých kovov na majolike ma lákalo dlho. Dekory boli inšpirované historickými kúskami našej majoliky z depozitu Slovenského národného múzea – Múzea slovenskej keramickej plastiky“, hovorí autorka slávnostných kolekcií nových vzorov Svadba a Vianoce Katka Hubinská. Zlatá farba jemne dokresľuje ich krásu a dodáva majolike slávnostný punc.

Katkine nové kolekcie sú na objednávku.
Kolekcie so zlatom vyrábame iba v určitom období v roku. Prosím, informujte sa na dostupnosť. 

Svadba

Modra je mestom svadieb. Keramika (aj tanier hodený o zem, ktorý svadobčania zametajú, alebo poďakovanie na vázach pre svadobných rodičov) je ich tradičnou slávnostnou súčasťou. Katkina kolekcia je však svadobným darom pre mladomanželov. V jemnom modrom dekore inšpirovanom tvorbou maliarky majoliky Zuzany Petrášovej, ktorá pôsobila v majolike v 70. rokoch minulého storočia, je dominantný jemný lístok, z ktorého sú poskladané venčeky. Výrobný proces sa doplnil o tretí výpal, pri ktorom sa do dekoru natrvalo zakomponovalo 24-karátové zlato. Citlivé použitie pravého zlata zvýrazňuje krásu modrého dekoru, čím vznikla luxusná súprava čajového riadu vhodná ako svadobný či reprezentatívny dar.

Svadobná súprava pozostáva z čajníka, šálok s podšálkami a vianočnej gule.

Vianoce

Slávnosť štedrej večere zvýrazníte servírovaním na výnimočnej keramike. Ornament je inšpirovaný majolikou z depozitu Slovenského národného múzea zo 60. rokov minulého storočia. Na tmavomodrej kobaltovej glazúre je maľovaná vetvička vianočného stromčeka v bielej farbe a jednoduchá kytička z lístkov. Výrobný proces sa doplnil o tretí výpal, pri ktorom sa do dekoru natrvalo zakomponovalo 24 karátové zlato. Zlato dodalo vetvičkám slávnostnú vianočnú atmosféru.

Vianočná slávnostná kolekcia majoliky pozostáva zo šálky, dezertného tanierika, hlbokého taniera, plytkého a dezertného taniera, misky, polievkovej misy, kávovej šálky, servítnika a vianočnej gule. Dekor je možné maľovať na všetky produkty v ponuke.

Realizované v rámci
Projektu Modranská majolika - inovatívne riešenia v tradičnom remesle a vďaka podpore: