Slovenská ľudová majolika, ľudovoumelecké výrobné družstvo

Kontakty

Dolná 138, 900 01 Modra; majolika@majolika.skinfo@majolika.sk; +421911980105
Podniková predajňa: Dolná 138, v areáli výroby v Modre
IČO: 00 167 975 DIČ: 2020360155 IČDPH: SK2020360155
IBAN: SK97 0900 0000 0051 3558 7112 (Slovenská sporiteľňa); SK17 0200 0000 0000 0241 9112 (VÚB banka)
Sme platcami DPH.


V Slovenskej ľudovej majolike už 140 rokov majstri remesla rozvíjajú zdedené tradície, rukami a srdcom tvoria keramickú dušu regiónu. Všetky výrobky sú ručne vyrobené a maľované. Každý kus je jedinečné umelecké dielo. Modranská majolika a majoliková ornamentika sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

V Modre sa tvorí majolika s tradičnou ornamentikou, v roku 2019 pribudli aj nové, úžitkové a dizajnové vzory. Modré pierko, fialový klas a bordový lístok sú prvé vzory z kolekcie inšpirovanej nestorom modranskej majoliky Heřmanom Landsfeldom a jeho vzorkovníkmi zo začiatku minulého storočia. Na kolekcii spolupracovala kurátorka SNM – Múzea slovenskej keramickej plastiky Agáta Petrakovičová Šikulová. Dizajnová kolekcia Skratky vznikla v spolupráci s modranským kreatívnym štúdiom Design friendly – posúva modranskú majolikovú ornamentiku do 21. storočia a skratkou prináša tradičnú slovenskú krásu pre moderných užívateľov.

Keramika bola historicky najmä úžitkový predmet v domácnosti, preto sa nové kolekcie Slovenskej ľudovej majoliky vracajú k svojej najdôležitejšej funkcii. S čistou jednoduchou ornamentikou na tanieroch, šálkach a pohároch určených na každodenné používanie dajú vyniknúť chuti a kráse jedla. Majolika má certifikát zdravotnej nezávadnosti a je chránená ochrannou známkou. Je vhodná do umývačky riadov aj do mikrovlnnej rúry. Postupným používaním môže vzniknúť na glazúre jemné praskanie (harisovanie), to však nemá vplyv na funkčnosť. Keramiku neodporúčame vystaviť mrazom.

Ako sa keramika tvorí, si návštevníci môžu pozrieť alebo vlastnoručne vyskúšať počas vzdelávacej exkurzie alebo na zážitkovom workshope, hoci aj s degustáciou vína, priamo vo výrobe. Krásu a históriu majoliky zachytáva nová kniha Agáty Petrakovičovej Šikulovej Slovenská ľudová majolika v Modre uvedená do života čriepkami keramiky.

Zázračná premena obyčajnej hliny

Proces výroby majoliky nadväzuje na stáročné tradície hrnčiarskeho remesla v Modre. Celá výroba je ručná práca. Hlinu ako prvý dostane do rúk majster džbankár. Ten s pomocou hrnčiarskeho kruhu vdýchne tvárnej hline formu. Vytočený džbán či váza následne odpočívajú a pomaly schnú. Stále však potrebujú starostlivosť hrnčiara, ktorý keramiku ďalej zapravuje a obtáča, aby sa nezdeformovala nerovnomerným schnutím. Keď je surový črep dokonale vysušený, čo môže pri väčších kusoch trvať až jeden mesiac, môže ísť na svoj prvý výpal do keramickej pece. Výpal v peci sa uskutočňuje pri teplotách 980 – 1000 °C po dobu 8 hodín. Z vysušenej krehkej hliny je po výpale pevný, odolný a pórovitý keramický črep, s ktorým sa môže ďalej pracovať. Vypálený črep prechádza do rúk ďalšiemu majstrovi, umeleckému keramikárovi – maliarovi. Maliar črep ponorí do podkladovej glazúry, na ktorú voľnou rukou maľuje dekorácie. Namaľovaná majolika sa opäť vypáli v keramickej peci pri teplote 950 – 1150 °C. Glazúra nemá len estetickú funkciu, keramický črep sa vďaka nej po vypálení stane nepriepustným a odolnejším. Cesta hliny, z ktorej šikovné ruky majstrov vytvorili jedinečnú Slovenskú ľudovú majoliku, končí u zberateľov, ale aj ako úžitkový predmet v domácnosti. Vázy ožívajú kvetmi, džbány vínom a taniere jedlom, čím napĺňa svoje stáročné tradičné poslanie.

Maľovaná krása ornamentov

Typické motívy modranskej majoliky vychádzajú z prírody: zobrazujú ruže, klinčeky, puky kvetov ozdobené listami a maľujú sa na bielu podkladovú glazúru. Na majolike majstri maliari zobrazovali aj ďalšie prvky okolitej prírody – vinič, zvieratá, ale aj udalosti zo života ľudí, napríklad oberačky, zabíjačky, série postupov prác, napríklad na poli.

Podľa kombinácií použitých farieb rozlišujeme štyri typy dekoru:

  • Pestrý dekor používa výrazné farby – červenú, žltú, modrú zelenú, hnedú a fialovú.
  • Habánsky dekor obsahuje všetky farby ako pestrý dekor okrem červenej.
  • Zelený dekor znamená dominantnú zelenú farbu v kombinácii s hnedou, ktorou sa vykresľujú kontúry ornamentu.
  • Modrý dekor je maľovaný výlučne modrou farbou.