Aktuality z majoliky

Darujte 2% z dane

Darujte podiel na dani na záchranu tradície výroby majoliky!

Potrebné dáta:
Názov: Slovenská ľudová majolika
IČO: 42413729
Z podielu na dani financujeme spoluúčasť pri grantovom financovaní napr. sympózií, robíme tvorivé dielne zadarmo pre sociálne slabších, vydali sme knihu o majolike, aj v angličtine, organizujeme Slávnosť hliny – Keramickú Modru, robíme všetko pre to, aby naša krásna tradícia ostala živá.
Slovenská ľudová majolika a majoliková ornamentika sú súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Modranskú keramiku vyrábame rukami aj srdcom už 140 rokov.
Ďakujeme zo srdca.

SLÁVNOSŤ HLINY – KERAMICKÁ MODRA

Mesto Modra, Slovenská ľudová majolika a SNM-Múzeum Ľudovíta Štúra vás srdečne pozývajú na 15. ročník podujatia Slávnosť hliny – Keramická Modra v dňoch 3. – 4. mája 2024.

Po prvýkrát sa historické centrum Modry premení na výstavný priestor. Keramické dielne budú prezentovať svoju tvorbu v jednotlivých prevádzkach: vinárstve, kaviarni, reštaurácii, zlatníckom ateliéri i v múzeu. Keramika a hrnčiarina budú doslova na každom kroku.
Originálne ručne vyrábané kúsky nájdete na hrnčiarskom jarmoku na Moyzesovej ulici, naučíte sa niečo o remesle počas odborného seminára, výstav či tvorivých dielní. Môžete sa tešiť na vystúpenia folklórnych súborov, blues a world music kapiel, divadielka pre deti a hrnčiarsky bál.

Naša Katka Hubinská bude prednášať na medzinárodnom odbornom seminári s témou: Zobrazenie a význam zoomorfných motívov na keramike v SNM – Múzeu Ľ. Štúra.

U nás budú v piatok aj v sobotu otvorené dielne, prehliadky výroby, tvorivé dielne a v priestoroch Múzea slovenskej keramickej plastiky na Kukučínovej ulici budeme robiť dielničky. Stánok s našou keramikou nájdete na hrnčiarskom jarmoku, ak nám bude počasie priať, majster kruhár Oliver Döme vytočí na kruhu pár veľkých diel.

Pozrite si celý program vrátane sprievodných podujatí a aktivít: https://www.modra.sk/pozvanka-na-slavnost-hliny-keramicku-modru-2024/

Infolinka k Slávnosti hliny +421 904 877 572
Podujatie Slávnosť hliny – Keramická Modra 2024 je realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, Bratislava Region Tourism, Malé Karpaty a mesta Modry, v spolupráci s OZ Modranská beseda a KC Modra.
Mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, TASR, aktuality.sk

zdroj: Mesto modra, upravené

Pozvánka - Program semináru

Soboty v majolike: tvorivé dielne a prehliadky

Každú sobotu pre Vás otvárame dvere našich dielní. Medzi 10 a 16 hod Vás prevedieme procesom výroby (exkurzia každú celú hodinu) a môžete si namaľovať vlastnú keramiku, aj si vyskúšať tvorbu zo surovej hliny – zatláčanie do foriem alebo tvarovanie voľnou rukou.
Exkurzie: každú celú hodinu, posledný vstup o 15:00, vstupné 6,-/4,- (deti, študenti, seniori)
Tvorivé dielne: výber z pripravenej keramiky, cena: 20,-/18,- (deti, študenti, seniori) Tradičná maľba do surovej glazúry, Vaše diela Vám po výpale doručíme.
Výstava: Juraj Hanulík: 50 rokov pri remesle – Výstava majstra ľudovej umeleckej tvorby.  Otvorená podniková predajňa.
Sledujte podujatia na našom fb alebo náš web s podrobnými informáciami.

V prípade väčších skupín, si rezervujte miesta vopred.

Foto: Lucia Mandincová

Keramické dielne Krása majoliky v spolupráci s OOCR Malé Karpaty

Pripravili sme pre Vás tvorivé dielne na veľkonočnú tému: Maľujeme kraslice a/alebo vzdelávaciu prehliadku.
Sobotné termíny nájdete v eshope tu: https://malekarpaty.travel/kategoria-produktu/krasa-z-majoliky/

Vianočné soboty v majolike

Každú sobotu pre Vás otvárame dvere našich dielní. Medzi 10 a 16 hod Vás prevedieme procesom výroby (exkurzia každú celú hodinu) a môžete si namaľovať vlastnú keramiku, aj si vyskúšať tvorbu zo surovej hliny – zatláčanie do foriem alebo tvarovanie voľnou rukou.

Exkurzie: každú celú hodinu, posledný vstup o 15:00, vstupné 6,-/4,- (deti, študenti, seniori)

Tvorivé dielne: 3 vianočné ozdôbky alebo výber z pripravenej keramiky, cena: 20,-/18,- (deti, študenti, seniori) Tradičná maľba do surovej glazúry, Vaše diela Vám po výpale doručíme.

Výstava: Juraj Hanulík: 50 rokov pri remesle – Výstava majstra ľudovej umeleckej tvorby

Otvorená podniková predajňa.

V prípade väčších skupín, si rezervujte miesta vopred.

Priestory Slovenskej ľudovej majoliky nájdete tu: https://www.majolika.sk/ako-nas-najst/

Foto: Lucia Mandincová a Katka Hubinská

Pondelkové keramické dielne v Slovenskej ľudovej majolike

Rezervujte si miesto na majolika@majolika.sk alebo 421 911 980 105

Účasť je bezplatná. 

Termíny: pondelkové popoludnia 2., 9., 16., 23. októbra a 6., 13., 20., 27. novembra 2023 medzi 15:00 a 17:00 hod.

Miesto konania: vo výrobe Slovenskej ľudovej majoliky v Modre na Dolnej 138

Program

• úvod pri základnom kameni z roku 1973, dokumentárny film 

• odborný výklad o histórii a ornamentoch modranskej majoliky 

• ukážky výroby – práca na hrnčiarskom kruhu, glazovanie, maľovanie 

• vlastná tvorba pod odborným vedením majstrov keramikárov: točenie na kruhu, modelovanie, formy, glazovanie, maľovanie, príprava vyrobených diel do pece 

• odovzdanie publikácie “U škriatka Šticholca v keramickej dielni” 

• odovzdávanie certifikátu majstra keramikára začiatočníka 

Maximálny počet účastníkov jedného termínu je 15. 

Ponúkame Vám výnimočnú príležitosť nazrieť do zákulisia remeselných dielní s najdlhšou tradíciou na Slovensku. Modranská majolika je zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. V tomto roku Slovenská ľudová majolika oslavuje 140 rokov. V pondelkových keramických dielňach si počas dvoch hodín vyskúšate, ako sa vyrába modranská majolika. Prevedieme vás celým výrobným procesom a na záver získate certifikát majstra keramikára začiatočníka. Vaše diela si môžete po vypálení vyzdvihnúť. Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE. Vďaka jej podpore sú pondelkové keramické dielne v majolike už tretí rok pre účastníkov bezplatné.