Soboty v majolike: tvorivé dielne a prehliadky
Každú sobotu pre Vás otvárame dvere našich dielní. Medzi 10 a 16 hod Vás prevedieme procesom výroby (prehliadka každú celú hodinu) a môžete si namaľovať vlastnú keramiku.
Prehliadky: každú celú hodinu, posledný vstup o 15:00, vstupné 5€.
Tvorivé dielne: výber z pripravenej keramiky, cena: 20€. Tradičná maľba do surovej glazúry, vaše diela Vám po výpale doručíme.
Výstava: Vinohradnícke motívy na dielach majstrov Slovenskej ľudovej majoliky
Otvorená podniková predajňa.
Sledujte podujatia na našom fb alebo náš web s podrobnými informáciami.
V prípade väčších skupín si rezervujte miesta vopred.
Foto: Lucia Mandincová
Projekt poslední veľkí majstri majoliky
Začiatok roka nám prináša nový projekt, v ktorom na základe štúdia pôvodnej historickej ornamentiky vytvoríme 20 jedinečných veľkých kusov majoliky.
Keramikárom trvá dlhé roky, kým sa môžu pustiť do točenia alebo maľovania veľkých kusov. Vázy meter vysoké, taniere pol metra a viac široké, aj iné veľké tvary, je náročné vytočiť, niekedy je potrebné spájať viac kusov. Nesmierne opatrní musia byť pri schnutí, už malý prievan dokáže skriviť celé dielo. Pri maľbe si treba rozumne rozvrhnúť celý motív, aby mal zmysel, proporcie a aby boli jednotlivé časti prepojené farebnosťou aj líniami. Pri každom výpale majstri tŕpnu, či sa v peci niečo nestane, pretože veľké kusy sú oveľa náchylnejšie na prasknutie, bublinkovanie glazúry alebo celkovo stiahnutie glazúry na stranu. Vraví sa, že iba jedna z troch výstavných váz prejde bez chyby aj druhým výpalom. Samotná výroba trvá mesiace. Točenie, veľmi pomalé schnutie, výpaly a drobná maľba na veľkom priestore potrebujú svoj čas a nedajú sa uponáhľať. Nie každý keramikár má k dispozícii dostatočne veľkú pec na výpal takýchto kusov. Preto sa pravidelne vyrábajú už len u nás, v iných dielňach veľmi výnimočne. Takéto diela sú nesmierne cenené a sú odkazom veľkých majstrov do budúcnosti.
V súčasnosti vo výrobe Slovenskej ľudovej majoliky spolupracujú majster kruhár Oliver Döme a majster maliar Juraj Hanulík. Ich spolupráca je jedinečná, tvoria v symbióze, roky sa pracovne poznajú a vzájomne sa inšpirujú a podporujú pri tvorbe spoločného diela, majú skúsenosti a ešte aj silu vytvoriť rozmerovo výnimočné veľké keramické diela, ktoré by sme radi zachovali pre mladých keramikárov vo výstavných priestoroch.
Realizované s finančnou podporou vlády Slovenskej republiky.
Foto: Katka Borišová, viac fotiek nájdete na fb a insta @majolikamodra
Pamäť majoliky
Uchovávame proces výroby pre budúce generácie. Nafotili sme stovky fotiek, natočili desiatky hodín videa, kde naši majstri rozprávajú o tom, ako vyrábajú tradičnú majoliku. Z fotiek vznikne vzorkovník s popisom produktov a ich dekorov, maliarov a kruhárov s ich značkami. Videá aj vzorkovník budú pomôckou pre študentov keramiky, účastníkov sympózií, alebo aj pre nadšencov modranskej majoliky. Naposledy takýto systematický záznam spracoval pred vyše sto rokmi nestor majoliky Heřman Landsfeld. Pozrite si, ako vyzeralo natáčanie a fotenie, aj návrh pár strán vzorkovníka.
Projekt Pamäť majoliky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Fotky: Lucia Mandincová, Katka Borišová, Advantage
Video a grafika: Advantage
Hravý výlet do minulosti s hlaholikou na majolike
V júni boli u nás opäť po roku tematické tvorivé dielne CYRILOMETODSKÁ CESTA – STAROSLOVIENSKE PÍSMO V HLINE A MAJOLIKE
Druhého ročníka tvorivých dielní s názvom „Spoznaj hlaholiku a namaľuj ju na hrnček“ sa zúčastnili štyri triedy zo Základnej školy Ľudovíta Štúra a jedna trieda z Gymnázia Karola Štúra v Modre. Deti sa hravou formou dozvedeli o živote Cyrila a Metoda, histórii hlaholiky, jej symboloch a význame.
Interaktívne tvorivé dielne na tému hlaholika realizovala Slovenská ľudová majolika v spolupráci so Slovenským domom Centrope, s podporou mesta Modry a Bratislavského samosprávneho kraja.
Foto: Katka Hubinská
SLÁVNOSŤ HLINY – KERAMICKÁ MODRA
Mesto Modra, Slovenská ľudová majolika a SNM-Múzeum Ľudovíta Štúra vás srdečne pozývajú na 15. ročník podujatia Slávnosť hliny – Keramická Modra v dňoch 3. – 4. mája 2024.
Po prvýkrát sa historické centrum Modry premení na výstavný priestor. Keramické dielne budú prezentovať svoju tvorbu v jednotlivých prevádzkach: vinárstve, kaviarni, reštaurácii, zlatníckom ateliéri i v múzeu. Keramika a hrnčiarina budú doslova na každom kroku.
Originálne ručne vyrábané kúsky nájdete na hrnčiarskom jarmoku na Moyzesovej ulici, naučíte sa niečo o remesle počas odborného seminára, výstav či tvorivých dielní. Môžete sa tešiť na vystúpenia folklórnych súborov, blues a world music kapiel, divadielka pre deti a hrnčiarsky bál.
Naša Katka Hubinská bude prednášať na medzinárodnom odbornom seminári s témou: Zobrazenie a význam zoomorfných motívov na keramike v SNM – Múzeu Ľ. Štúra.
U nás budú v piatok aj v sobotu otvorené dielne, prehliadky výroby, tvorivé dielne a v priestoroch Múzea slovenskej keramickej plastiky na Kukučínovej ulici budeme robiť dielničky. Stánok s našou keramikou nájdete na hrnčiarskom jarmoku, ak nám bude počasie priať, majster kruhár Oliver Döme vytočí na kruhu pár veľkých diel.
Pozrite si celý program vrátane sprievodných podujatí a aktivít: https://www.modra.sk/pozvanka-na-slavnost-hliny-keramicku-modru-2024/
Infolinka k Slávnosti hliny +421 904 877 572
Podujatie Slávnosť hliny – Keramická Modra 2024 je realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, Bratislava Region Tourism, Malé Karpaty a mesta Modry, v spolupráci s OZ Modranská beseda a KC Modra.
Mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, TASR, aktuality.sk.
zdroj: Mesto modra, upravené
Keramické dielne Krása majoliky v spolupráci s OOCR Malé Karpaty
Pripravili sme pre Vás tvorivé dielne na veľkonočnú tému: Maľujeme kraslice a/alebo vzdelávaciu prehliadku.
Sobotné termíny nájdete v eshope tu: https://malekarpaty.travel/kategoria-produktu/krasa-z-majoliky/